Kurumsal

Tarihçemiz

Proto Profesyonel Tohum,2000 yılında Seminim Sebze tohumları A.Ş. grubuna bağlı, 1934 yılında Hollanda'da kurulmuş olan Bruinsma Seeds firmasının Türkiye distribütörlüğünü alarak kurulmuştur.Bu firma özellikle hıyar,domates,biber,patlıcan,kavun,kabak ve marul gibi sera ürünlerine ağırlık vermiştir.Ülkemizin ilk hibrit sera hıyarını üreticimize sunmuştur.Bir sonraki dönemde Monsanto şirketi tarafından satın alınan bu firmayla birlikte aralıksız olarak 17 sene gibi uzun bir dönem çalışılmaya devam edilmiştir.

Tohumculukla ilgili olarak; 2009-2010 yıllarından bu yana, AR-GE faaliyetlerine önemli bir bütçe ayırdık.Demonstrasyon denemeleri yaparak, 2012-2013 yıllarından bu yana ıslah çalışmalarımızdan çıkan hibrit ürünlerimizi yavaş yavaş Türkiye genelinde,sonrasında da İspanya,Mısır,Azerbaycan, İran gibi Orta Doğu, Balkan ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerde denemeye ve ticari aşamaya getirmeye başladık.

AR-GE çalışmalarımızın 10.yılının sonunda,bugün geldiğimiz noktada kendi ıslah çalışmalarımızdan elde ettiğimiz; domates, biber ve hıyar tohumu çeşitlerimizi ülkemizde ve yurt dışında bir çok noktada üreticilerimizin beğenisine sunmak üzere hazırız.

Ayrıca Antalya’da daha önce pek olmayan bir iş daha yapıyoruz.2002 yılında Sürde Tarım Ltd.Şti.'yi kurarak ülkemizde patates tohumculuğunu geliştirme projemize başladık. Bretagne Plants, Comite de Nord ve Grocep gibi önemli araştırma kuruluşlarıyla birlikte çalışarak ve yurt dışından patates tohumu ithal ederek buradaki üretici firmalarımıza sunuyoruz.Bizden patates tohumu temin eden bu firmalar da, tohumluk üretip çiftçilerimize veriyorlar.Son 6 yıldır da doku kültür laboratuarımızda kendi ıslah programımızı başlattık ve yerli çeşit çıkarmaya başladık. Önümüzdeki dönemde kendi tescillerimizi alarak, patates tohumunu temin etmek için kendi yerli ıslah ürünlerimizi kullanabileceğimiz bir çalışma ortamı hazırladık.

Günümüzde eski çalıştığımız firmalara ek olarak; bugün, Proto Profesyonel Tohum, kendi ıslah ürünleri yanında Hindistan firması olan Namdhari Seeds, Macaristan firması Orosco Kft. ve son olarak da Fransa’dan Gautier Semences ile iş ortaklıkları kurmuş ve devam ettirmektedir.

Proto Profesyonel Tohum, 'profesyonel' bir anlayışla genç, dinamik kadrosu ve ülke çapındaki organizasyonu ile geçmişten gelen deneyim ve tecrübeyle kazanılan en son yenilikleri Türk çiftçisine sunma gayreti içerisindedir. Bu amaçla; ülkemiz pazarına uygun olan tohum çeşitlerinin adaptasyon ve tanıtım denemelerini yapmakta, getirisi yüksek uygun çeşitleri üreticimize sunmak ve üretimi yapılan çeşitlerimizle ilgili teknik bilgi akışını üreticimize sağlamaktayız.

Proto Profesyonel Tohum’un tüm ilişkilerinin temelinde güven ve inanç yatar.Çalışanlarımızla, tedarikçilerimizle ve müşterilerimizle ilişkilerimizi dürüstlük anlayışı içerisinde sürdürmekteyiz.Birlikte üretmenin bilincinde, toplum için değer yaratma hedefiyle kaliteyi her zaman ön planda tutarak çalışıyoruz.Bunun kaynağını da tüm bireylerin kendilerine, çalışma arkadaşlarına, şirket bünyesinde yapılan işlere karşı duydukları güven ve inanç sağlamaktadır. Şirketimizde bulunan yöneticiler ve çalışanlar birbirlerine karşı güven duyguları içinde, sorumluluklarının bilincinde, yalnız kendileri için değil kurumları ve çevreleri için de özveri ile çalışan insanlardır. Şirketimizde çalışan bireyler, birbirlerinden görev ve sorumlulukları açısından farklı olmakla beraber; onur, anlam ve insan hakları yönünden eşittirler.

Vizyonumuz

Sebze tohumu ıslah eden ve Ar-Ge çalışmalarına büyük yatırımlar yapan bir firma olarak, en büyük hedefimiz faaliyet gösterdiğimiz tohum sektöründe iş ortaklarımıza ve çiftçilerimize etkin ve kaliteli hizmet vererek hızlı çözümler üreten bir firma olmaktır.